Nowy numer 42/2019 Archiwum

"Pielgrzym"

Ten film to 80-minutowa kronika pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski zrealizowana na zlecenie Kościoła przez Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego z muzyką Bogusława Schaeffera.

Pielgrzym *1979*
Myster Dokument

Siedem ekip operatorskich rejestrowało tę wizytę na taśmach 16 mm. Potem - ze względów bezpieczeństwa - poleciały one wraz papieżem do Rzymu. Tam dokonano montażu filmu. Gdy był gotowy, czterysta z pięciuset kopii przywiózł samolotem do Polski w swoim bagażu kard. Stefan Wyszyński. Film przez rok funkcjonował w tzw. drugim obiegu, a projekcje odbywały się głównie w kościołach. Kiedy na początku 1981 roku zapadła decyzja o dystrybucji kinowej, żaden inny dokument nie przyciągał tylu widzów. Pamiętnego 13 grudnia 1981 r. zdjęto go z ekranów. Można go było jeszcze zobaczyć w ośrodkach polonijnych, do których trafiło sto kopii. Nawiasem mówiąc, 6 czerwca 2019 r. przypadają 90. urodziny Bogusława Schaeffera - kompozytora muzyki (m.in. do "Pielgrzyma"), a także cenionego dramaturga ("Scenariusz dla trzech aktorów").

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL