Nowy numer 43/2020 Archiwum

Piotr Duda: Bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby wolności

Ojciec Święty Jan Paweł II budził w nas solidarność, obudził w nas także dumę i poczucie własnej wartości - powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda otwierając konferencję naukową w 40. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Jak podkreślił, bez polskiego papieża nie byłoby wolności.

W historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej odbywa się w poniedziałek konferencja naukowa pt. "Obudził w nas Solidarność. W 40. rocznicę Pierwszej Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny", w której udział bierze m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Witając gości Piotr Duda nawiązując do tematu konferencji podkreślił, że Jan Paweł II "obudził w nas solidarność, obudził w nas także dumę i poczucie własnej wartości". "To, co stało się później w 1980 r. tutaj, w sierpniu, ale także w całym naszym kraju, było tylko dopełnieniem słów Ojca Świętego Jana Pawła II. Wszyscy doskonale o tym wiemy, że nie byłoby Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego +Solidarność+, nie byłoby strajku w 1988 r., nie byłoby także ważnego wydarzenia jakim był Okrągły Stół, a także niepełne demokratyczne wybory 4 czerwca, gdyby nie pielgrzymka i słowa Ojca Świętego Jana Pawła II" - powiedział.

"Jestem wzruszony, że możemy się spotkać tutaj w Gdańsku. Tu, gdzie ostatnimi czasy dzieją się gorszące sceny, gdzie obraża się Kościół katolicki i nasze uczucia religijne Polaków, bo doskonale o tym wiemy, że bardzo wiele zawdzięczamy naszej wolności Kościołowi katolickiemu, a także Ojcowi Świętemu Janowi Pawłowi II" - podkreślił Duda. "Wielu księży oddało życie za wolną Polskę. Najlepszym, dobitnym tego przykładem jest męczeńska śmierć naszego patrona - błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki" - dodał szef Solidarności.

Zaznaczył, że profanacje pomników papieża Jana Pawła II w Gdańsku są niedopuszczalne. "Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj wspólnie, aby dać to świadectwo, że bez Ojca Świętego Jana Pawła II nie byłoby wolności" - podkreślił.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama